Konie i jeźdźcy oraz inne końskie sprawy ...

logo

Dni Ułana 2005
W ostatni weekend, czyli w dniach 22-24 kwietnia obchodziliśmy po raz kolejny święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Zapraszam do obejrzenia relacji fotograficznej, a także - po raz pierwszy - filmiku (to właściwe określenie, gdyż na miano filmu to dziełko na razie nie zasługuje).

Pierwsza galeria, to zdjęcia z rekonstrukcji historycznej epizodu kampanii wrześniowej 1939 roku. Ta i następna rekonstrukcja miały miejsce w sobotę po zawodach Militari, na terenie Hipodromu Wola.

"Wrzesień 1939" - rekonstrukcja

Najważniejsza część rekonstrukcji - tak zwana szarża - jest na filmiku (ok. 1 MB):

"Szarża ułańska"

(Jest też wersja 5 MB)

Następna rekonstrukcja, to aliancki desant na niemieckie pozycje. Rzecz dzieje się w roku 1944.

"Desant aliantów" - rekonstrukcja

Niedzielę wypełniły - poprzedzone przejazdem ułanów przez miasto - uroczystości pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich i na Starym Rynku, a następnie festyn i pokazy na Cytadeli. Gościem honorowym niedzielnych uroczystości był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent rządu polskiego na emigracji, który złożył swój urząd gdy powstała III Rzeczpospolita. Warto też odnotować czynny udział (jako ułana) w zawodach Militari, szarży i innych pokazach - wiceprezydenta Poznania, Macieja Frankiewicza.

Niedziela na Starym Rynku

Niedziela na cytadeli

Na deser - mistrzowskie cięcie szablą w wykonaniu Romana Kusza, które zademonstrował podczas sobotnich zawodów Militari: